Misja

Misja Piekarskiego Stowarzyszenia Przyrodników

Dolina Brynicy w Piekarach Śląskich podczas wezbrania - w tle budowa autostrady A1, która obecnie jest już użytkowana (fot. P.Siwy)

 

Każdy z nas chce żyć w spokoju, w luksusie, w wygodzie, a najlepiej jeszcze w pobliżu jakiegoś terenu zielonego - choć różnie pojmowanego. Niestety, przeważnie nie da się tego pogodzić.

Wielu ludzi twierdzi, że przyrodę powinno się chronić przede wszystkim w Parkach Narodowych czy Rezerwatach; część z nich uważa, że tylko tam. I w tym miejscu właśnie często spotykamy się z niesprawiedliwą opinią dotyczącą Górnego Śląska.

Gdy bowiem przyjrzymy się Śląskiej Ziemi, jej historii, wielowiekowo naznaczonej kompletną degradacją środowiska przyrodniczego, dochodzimy do wniosku, że przyrodę warto, i wręcz trzeba, chronić zwłaszcza tam, gdzie jest ona najbardziej zagrożona. 

Konurbację Górnośląską zamieszkuje ponad 2 mln ludzi, a gęstość zaludnienia, najwyższa w Polsce, osiąga ponad 800 os./km². Również gęstość sieci drogowej jest zdecydowanie najwyższa - wystarczy popatrzeć na mapę. Mimo to, górnośląska przyroda zaczęła wracać do równowagi. Śląsk jest obecnie dużo bardziej zielony niż niegdyś, i bardziej niż wielu mogłoby się spodziewać.

Tymczasem w ostatnich latach znów zostały przeciwko niej wymierzone "ciężkie działa". Wzrost gospodarczy, a co za tym idzie presja inwestorska na tereny dotąd nie zagarnięte przez człowieka, stanowią ogromne zagrożenie dla odradzającej się przyrody na Górnym Śląsku.

I tu pojawiamy się my - Piekarskie Stowarzyszenie Przyrodników. Celem PSP jest ochrona lokalnej przyrody, edukacja przyrodnicza oraz badania naukowe. Obszar działalności, na chwilę obecną, zawęża się do miasta Piekary Śląskie oraz jego najbliższych okolic. Docelowo jednak będziemy starali się rozszerzyć nasze spojrzenie na pozostałą część Konurbacji Górnośląskiej.

Nie jesteśmy przeciwnikami rozwoju cywilizacyjnego - my także korzystamy z dróg i innych udogodnień. Chcemy jednak, by ów rozwój odbywał się w poszanowaniu środowiska przyrodniczego, które jest naszym wspólnym dobrem. Dobrem, od którego zależy nasza jakość życia.

Ponadto wierzymy, że warto przyrodę chronić dla samej przyrody. Ziemia bowiem nie należy do nas - jesteśmy jedynie jej współmieszkańcami. Dbajmy więc o nasz wspólny Dom dla nas i pozostałych jego mieszkańców.

adres do korespondencji:

Piekarskie Stowarzyszenie Przyrodników

ul. Franciszka Żwirki 23  41-940 Piekary Śląskie

e-mail: psp.przyrodapiekar@gmail.com

© 2017 Piekarskie Stowarzyszenie Przyrodników. All Rights Reserved. Designed By WarpTheme.

Please publish modules in offcanvas position.